Kim jest Wirtualna Asystentka?

Zanim zaczniemy skupiać się na tym, w jaki sposób nasza współpraca mogłaby pomóc Twojemu biznesowi i Tobie, chciałabym trochę przybliżyć Ci ten „twór” jakim jest Wirtualna Asysta.

Co to za zawód?

Zapewne rzucił Ci się w oczy fakt, iż napisałam „twór” a nie zawód. Zrobiłam to całkowicie świadomie, gdyż oficjalnie w rejestrze zawodów, taki zawód nie istnieje – póki co.
Usługi wirtualnej asysty jest to stosunkowo nowa działalność, która dość prężnie rozwija się nie tylko na Polskim rynku pracy, ale i na światowym. Z pewnością przyczynił się do tego czas pandemii i fakt, iż wiele przedsiębiorstw przeniosło swoje działania się do sieci. Niemniej jednak już od ładnych kilku jak nie kilkunastu lat zaobserwować można silny wzrost działalności biznesowej w świecie ON-LINE.

Skoro jesteś na mojej stronie to zapewne sam/a prowadzisz działalność w sieci. W takim razie wiesz, że aby zaistnieć na tym rynku, trzeba zaistnieć na wielu polach e-marketingu takich jak social media, strony internetowe, portale aukcyjne, sklepy internetowe, e-mail marketing i jeszcze wiele, wiele innych.

Takie zabiegi niestety, aby przynosiły efekt, muszą być prowadzone ciągle i regularnie, co zajmuje ogrom czasu. I tutaj z pomocą przychodzi Wirtualna Asystentka (w skrócie WA) – przepraszam, że będę używać formy żeńskiej, gdyż przeważającą większość stanowią tu kobiety, ale oczywiście mężczyźni również z powodzeniem realizują się w tym „zawodzie”.

No więc kim jest ta Wirtualna Asystentka?

Wirtualna asystentka to osoba, która poświęcając swój czas wspomaga przedsiębiorcę/freelancera, czy nawet osobę fizyczną w jej działalności poprzez zdalne wykonywanie powierzonych jej zadań.

Bardzo często spotykamy WA, które w swojej ofercie posiadają usługi stricte biurowo-administracyjne jak np. wprowadzanie i uporządkowywanie danych, prowadzenie kalendarza spotkań, obsługa klienta, research, zajmowanie się skrzynką mailową itd.

Lecz coraz częściej możemy spotkać się z WA, która obok tych podstawowych działań administracyjno-biurowych specjalizuje się w 1-3 dziedzinach i tak np. jej specjalnością może być marketing w social mediach, czy budowanie stron WWW. Działania z tego obszaru są wykonywane na poziomie eksperckim, zaś pozostałe zagadnienia wykonuje na podstawowym poziomie asystenckim.

Jaka forma zatrudnienia?

Gdy już zdecydujesz się na współpracę z Wirtualną Asystentką i zaczniesz poszukiwać właściwej osoby, możesz napotkać najczęściej na formę współpracy poprzez umowę B2B. Większość z nich prowadzi własną działalność gospodarczą. Możesz również podpisać z nią umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Z jaką formą rozliczenia możesz się spotkać przy nawiązywaniu współpracy?

Najczęściej w swoich ofertach WA proponują stawki godzinowe. Zdarza się również, iż pewne czynności mają z góry ustaloną cenę, a niektóre można wycenić dopiero po wstępnej konsultacji z potencjalnym klientem.

Zdecydowana większość z nich pracuje z udziałem aplikacji monitorujących i raportujących ich pracę. Klient płaci za faktyczną godzinę pracy nad zleconymi przez niego zadaniami. Jednakże współpraca z asystentką wymaga obdarzenia jej zaufaniem.

W kolejnym artykule, który znajdziesz TUTAJ, dowiesz się jakie korzyści płyną ze współpracy z wirtualną asystentką.

A Ty co myślisz na temat takiej asystentki? Podziel się swoimi opiniami w komentarzu.

WIRTUALNA ASYSTENTKA TO NIEOCENIONE WSPARCIE DLA CIEBIE I TWOJEJ FIRMY, OD OSOBY, KTÓREJ UFASZ, ALE KTÓREJ NIE MUSISZ SPOTYKAĆ TWARZĄ W TWARZ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top