Jeżeli zamierzasz na poważnie rozwinąć swój biznes w sieci, to prędzej czy później będziesz musiał pomyśleć o własnej stronie internetowej. Nie będę się tutaj rozwodzić na temat zalet prowadzenia własnej strony internetowej, tylko zajmiemy się tym, co jest niezbędne do tego, aby taką stronę postawić.
Dwie rzeczy, bez których w żaden sposób nie obejdzie się Twoja strona internetowa to HOSTING i DOMENA. Zapewne słyszałeś już nie raz te pojęcia, ale czy wiesz co one oznaczają i czym się kierować przy ich wyborze?
Czym jest HOSTING i DOMENA?
HOSTING jest to Twoja przestrzeń na serwerze. Serwery zaś to zaawansowane komputery z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwiają funkcjonowanie innym urządzeniom. Serwery działają 24h na dobę. Jest wiele firm, które oferują klientom przestrzeń na swoim serwerze. Jest to fizyczne miejsce, na którym znajdują się pliki. Często słowo “serwer” używa się zamiennie z “hostingiem”.
DOMENA zaś to element adresu DNS (Domain Name System) pozwalający znaleźć w internecie takie zasoby jak strona WWW, serwer, czy adresat poczty e-mail. Nazwa domeny często popularnie nazywana po prostu domeną, to unikatowa nazwa występująca w adresie e-mail po znaku @ oraz w adresach stron internetowych po ciągu www. U mnie jest to “wirtualnaaga.pl”.
Wiem, że wydaje się to trochę zagmatwane, ale aby to bardziej obrazowo wyjaśnić, hosting i domenę można porównać do działki i jej adresu. Hosting to Twoja działka, na której chcesz zbudować swój dom (stronę www), a domena to jest adres tej działki. Bez domeny (adresu) nikt nie znajdzie Twojego domu. A bez histingu (działki) nie będziesz mógł zbudować swojej strony internetowej (domu) 🙂 Mam nadzieję, że takie wyjaśnienie bardziej rozjaśniło te dwa pojęcia.
Jakie rodzaje domeny możesz wybrać i czym się kierować przy wyborze?
Domena internetowa składa się z dwóch członów:
- nazwy wybieranej przez klienta (to co jest po www.)
- rozszerzenia (to co jest po .) np. pl, com, org, net
Nazwa domeny
Nazwy domen internetowych mogą składać się z liter, cyfr i znaku ‘-’. Małe i wielkie litery nie są rozróżniane.
Wybierając swoją nazwę domeny, powinieneś kierować się kilkoma zasadami:
- Umieść nazwę swojej marki/firmy w domenie. Jeżeli Twoja firma opiera się o Twoje usługi np. jesteś coachem lub mentorem biznesowym i Twoją marką jest Twoje imię i nazwisko, wówczas niech będą one również nazwą domeny. Nie jest to konieczne, ale pozwala budować Twoją markę.
- Nazwa domeny powinna być w miarę krótka i łatwa do zapamiętania. Jeżeli nie zastosujesz się do tej zasady to istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoim klientom trudno będzie zapamiętać Twoją nazwę, lub będą ją przekręcać.
- Przed wybraniem nazwy domeny sprawdź w internecie, czy ktoś nie korzysta już z nazwy bardzo zbliżonej do Twojego pomysłu. Wiąże się to z ryzykiem, iż Twoi kliencie zamiast do Ciebie trafią do innej firmy.
Rozszerzenie
Rozszerzenie możemy podzielić ze względu na globalne („.com”), krajowe (w przypadku Polski jest to rozszerzenie „.pl”), regionalne (np. „.waw” dla Warszawy) oraz funkcjonalne (np. „biz” dla stron o charakterze stricte biznesowym). Warto, aby wybrane przez Ciebie rozszerzenie budziło zaufanie wśród osób odwiedzających Twoją stronę. Na rynku polskim z pewnością takim rozszerzeniem będzie “.pl”. Natomiast na rynku światowym będzie to “.com”. Jeżeli swoją działalność ograniczasz jedynie na rynek polski, wówczas wystarczy wykupić domenę z rozszerzeniem “.pl”, jeżeli natomiast Twoja działalność będzie wychodzić poza granice Polski, wówczas możesz mieć dwie strony zarówno z rozszerzeniem “,pl” jak i “.com”, lub pozostać tylko i wyłączni przy “.com”.
Dobrym rozwiązaniem jest również wykupienie dwóch jednakowo brzmiących domen, ale z różnymi rozszerzeniami oraz domen bardzo podobnie brzmiących do naszej, aby nikt inny nie mógł z nich skorzystać.
Czym kierować się przy wyborze hostingu (serwera)?
Jak już wspomniałam na polskim rynku jest wiele firm, które oferują miejsce na swoich serwerach. Do najbardziej popularnych należą np. HOME, czy LH, ale jest ich dużo więcej. Czym zatem kierować się przy wyborze hostingu? Oto kilka parametrów, które będą ważne dla Twojej strony:
UPTIME
Jest to czas bezawaryjnego działania serwera. Jest on wyrażony w procentach i czym wyższy procent, tym lepiej.
SZYBKOŚĆ ŁĄCZA
Jest to bardzo ważny element, gdyż m.in. od niego zależy szybkość wyświetlania się Twojej strony www.
DOSTĘPNE TECHNOLOGIE
Jeżeli Twoja strona będzie czy też jest skomplikowana, mocno rozbudowana, to warto sprawdzić czy oferowany serwer oferuje takie technologie jak PHP i MySQL.
LIMIT POWIERZCHNI DYSKOWEJ
Jeżeli Twoja strona internetowa będzie stroną małą, pełniła będzie rolę jedynie wizytówki Twojej firmy, to wystarczająca będzie przestrzeń dyskowa 200MB. Natomiast jeżeli planujesz zamieszczać na niej większą ilość zdjęć, filmów i innych plików multimedialnych, to tej przestrzeni dyskowej potrzeba już więcej. Obecnie wielu hostingodawców oferuje w podstawowym pakiecie przestrzeń 1GB.
TRANSFER
To ilość danych jaką pobierają użytkownicy, którzy przeglądają Twoją stronę. Im cięższa, bardziej rozbudowana strona, zawierająca dużą ilość zdjęć, tym ten transfer będzie większy. Dla standardowej strony internetowej z kilkoma podstronami oraz galerią zdjęć, zazwyczaj wystarczający będzie limit transferu wynoszący 10GB miesięcznie.
PRZEKROCZENIE LIMITÓW
Jak już jesteśmy po wyjaśnieniu sobie elementów limitu powierzchni dyskowej oraz transferu, to warto powiedzieć również o tym co się stanie, jak zdarzy nam się ten limit przekroczyć. Warto zwrócić uwagę na ten element w przeglądanych ofertach. Niektórzy hostingodawcy potrafię wyłączyć Twoją stronę jeżeli przekroczysz dostępne dla Ciebie limity, a niektórzy czekają cierpliwie, aż wykupisz większy limit.
BACKUP
Jest to bardzo ważny element, który powinien znaleźć się w wybranej przez Ciebie ofercie hostingu. Jest to wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych umieszczonych na serwerze. Warto porównać w ofertach czy i jak często są przeprowadzane.
POMOC TECHNICZNA
Jest to również bardzo ważny element. Liczy się tutaj szybkość udzielania odpowiedzi i rozwiązywania problemów technicznych, które możemy napotkać, chociażby tworząc swoją stronę, czy ją przenosząc. Warto zatem sprawdzić opinie internautów w tym zakresie. Ja osobiście, jeżeli chodzi o hosting LH, to bardzo chwalę sobie ich pomoc techniczną i gorąco polecam tego hostingodawcę, ale decyzja oczywiście należy do Ciebie.
Musisz wiedzieć, że raz wybrany przez Ciebie serwer nie jest na zawsze. Możesz zmienić go już w trakcie istnienia Twojej strony internetowej.
Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam Ci temat HOSTINGU i DOMENY