początkującego przedsiębiorcy
Na tej stronie znajdziesz wyjaśnienie różnych pojęć, z którymi zapewne bardzo często spotykasz się w internecie. Jedne dla niektórych są oczywiste, dla innych są „czarną magią”. W obecnych czasach początkujący przedsiębiorca musi niestety przyswoić wiele pojęć, często anglojęzycznych, które są powszechnie używane w świecie biznesu online.
Fanpage w dosłownym tłumaczeniu można by określić mianem strony dla Twoich fanów. To nic innego jak profil danej firmy (strona firmowa), marki, czy też osoby publicznej. Zakładamy go i prowadzimy na Facebooku.
Jest to miejsce, które pozwoli Ci zgromadzić społeczność Twoich fanów/klientów, a także pozwoli Ci na budowanie i utrzymywanie z nimi relacji.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak założyć FANPAGE krok po kroku naciśnij TUTAJ.
HOSTING jest to Twoja przestrzeń na serwerze. Serwery natomiast, są to komputery z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwiają funkcjonowanie innym urządzeniom. Serwery działają 24h na dobę. Jest wiele firm, które oferują klientom przestrzeń na swoim serwerze. Jest to fizyczne miejsce, na którym znajdują się pliki. Często słowo “serwer” używa się zamiennie z “hostingiem”.
DOMENA zaś to element adresu DNS (Domain Name System) pozwalający znaleźć w internecie takie zasoby jak strona WWW, serwer, czy adresat poczty e-mail. Nazwa domeny często popularnie nazywana po prostu domeną, to unikatowa nazwa występująca w adresie e-mail po znaku @ oraz w adresach stron internetowych po ciągu www. U mnie jest to “wirtualnaaga.pl”.
Wiem, że wydaje Ci się to trochę zagmatwane, ale spróbuję to bardziej obrazowo wyjaśnić. Hosting i domenę można porównać do działki i jej adresu. Hosting to Twoja działka, na której chcesz zbudować swój dom (stronę www), a domena to jest adres tej działki. Bez domeny (adresu) nikt nie znajdzie Twojego domu. A bez hostingu (działki) nie będziesz mógł zbudować swojej strony internetowej (domu) Mam nadzieję, że takie wyjaśnienie bardziej rozjaśniło te dwa pojęcia.
Zobacz czym kierować się przy wyborze hostingu i domeny TUTAJ.
LEAD MAGNET, w skrócie LM, w dosłownym tłumaczeniu oznacza “magnes ołowiowy” co kompletnie nic nam nie mówi
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak stworzyć Lead Magnet, któremu nie będą mogli oprzeć się Twoi odbiorcy, zapraszam Cię do przeczytania całego artykułu TUTAJ.
Według prostej definicji zamieszczonej w Wikipedii, Newsletter jest to biuletyn lub czasopismo rozsyłane do prenumeratorów za pomocą poczty elektronicznej.
Definicja definicją, ale w praktyce polega to na regularnym wysyłaniu wiadomości e-mail do naszej grupy odbiorców. Celem newslettera jest nawiązywanie z nimi stałej relacji, tak jak czynimy to na social mediach. Oczywiście treści jakie wysyłamy, musimy dostosować do naszej branży, do tego czym się zajmujemy. W tych wiadomościach przekazujemy naszą wiedzę, porady, informacje o nowościach w naszej firmie, o aktualnych promocjach, zmianach itd. Czyli wszystko to, co chcielibyśmy powiedzieć naszemu potencjalnemu klientowi.
Więcej na temat Newslettera oraz zalet jego prowadzenia dowiesz się TUTAJ.
PODCAST to jedna z form komunikacji z Twoją społecznością. Według definicji z Wikipedii jest to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem techniki RSS. Przełóżmy to jednak na nieco bardziej zrozumiały język. Podcast to swego rodzaju audycja regularnie publikowana na specjalnie do tego przeznaczonych platformach. Słuchacz może pobrać interesujący go odcinek lub słuchać go online. Często w podcaście biorą udział różni goście i wówczas przybiera on formę wywiadu. Podcasty mogą mieć przeróżną tematykę, biznesową, edukacyjną, rozwojową, rozrywkową… Tak naprawdę tematyka nie ma ograniczeń. Jeżeli podcast nagrywany jest w formie wideo wówczas mówimy o widoeocaście.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się co jest Ci potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z podcastem naciśnij TUTAJ.
CMS czyli Content Management System, jest to system zarządzania treścią, za pomocą którego możemy zbudować naszą stronę internetową. Ten system pozwala nam nie tylko na budowę strony, ale również jej rozbudowę, czy też aktualizację. Obecne CMS-y pozwalają na zbudowanie własnej strony internetowej bez znajomości programowania. Najpopularniejszym systemem CMS jest WORDPRESS
WORDPRESS jest najpopularniejszym w Polsce jak i również na świecie systemem (CMS) do tworzenia stron internetowych. Aż 40% wszystkich stron internetowych jest na nim opartych! Korzystają z niego nie tylko małe strony np. blogowe, ale również duże rozbudowane platformy jak np. Microsoft, a nawet Biały Dom.
Korzystanie z niego jest naprawdę nieskomplikowane i nie wymaga od Ciebie wiedzy z zakresu programowania. Wystarczy tylko zainstalować go na swoim serwerze (hostingu) i gotowe. Możesz już zacząć dostosowywać go do własnego pomysłu na stronę internetową. Przejrzysty podział na sekcje sprawia, że praktycznie każdy odnajdzie się w nim bez problemu.
Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.