Własny biznes – od czego zacząć? 5 podstawowych kroków

Przez niemalże 20 lat pracowałam na stanowisku urzędnika w sądzie. Praca ciekawa, przyjemna, stabilna, ale niestety monotonna. Nie ma zbyt dużej możliwości awansu, a o pensji to nawet nie wspomnę. 

Przez wiele lat marzyłam o własnym biznesie, o tym by pracować na własny rachunek, robić to co lubię, stawiać sobie nowe wyzwania, móc się rozwijać, ale niestety bałam się zrobić ten pierwszy krok. Aż w końcu, gdy w wieku 40 lat moje życie zmieniło się o 180 stopni stwierdziłam, że najwyższa pora spełnić swoje marzenia! I tak rozpoczęłam działania w kierunku zostania Wirtualną Asystentką. O tym kim jest Wirtualna Asystentka możesz przeczytać tutaj

Więc jeżeli i Ty czujesz podobnie, że własny biznes jest tym o czym marzysz, ale nie wiesz jak zacząć, jak usystematyzować wszystko to, o czym czytasz w internecie na temat rozpoczęcia własnej działalności, zostań ze mną i przeczytaj ten artykuł do końca. Z niego dowiesz się, co musisz zrobić w pierwszej kolejności, aby spełnić swoje marzenie.

5 kroków do własnego biznesu

Jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności, aby otworzyć własny biznes?

Te pierwsze działania jakie należy podjąć w kierunku rozpoczęcia własnej działalności podzieliłam na 5 etapów:

  1. Zajrzyj w głąb siebie. 
  2. Zbadaj rynek
  3. Zrób wstępny plan działania
  4. Sprawdź jakie masz fundusze
  5. Ustal jaką formę działalności na początek chciałbyś założyć

Zajrzyj w głąb siebie

Nazwałam tak ten punkt, ponieważ nie ma nic gorszego niż praca której się nie lubi. Jeżeli Twoim pomysłem na własny biznes będzie dziedzina, która teoretycznie jest dochodowa, ale Ty jej “nie czujesz”, nie znasz się na niej, lub do prowadzenia tej działalności będziesz musiał wykonywać rzeczy których nie lubisz, to Ci się prawdopodobnie nie uda.

Zajrzyj w głąb siebie, zobacz co lubisz robić, czym się pasjonujesz, na czym się znasz? Być może jest jakaś dziedzina, w której Twoi znajomi, rodzina, przychodzą do Ciebie po poradę? Wykorzystaj to!

Zbadaj rynek

Gdy już przejdziesz ten etap pierwszy i będziesz wiedział co miałoby być przedmiotem Twojej działalności – jaki produkt/usługa, czas na badanie rynku.

Nie od dziś wiadomo, że internet jest oknem na świat. Wyszukaj więc w nim konkurencyjne firmy, które oferują produkt/usługę taką jak Twoja. Zobacz co dokładnie oferują, a czego nie. Pomyśl co Ty mógłbyś zaoferować swoim klientom, czego nie mają pozostali, czym możesz się wyróżnić na tle konkurencji. Może to być na przykład jakaś dodatkowa usługa, wyjątkowy składnik/półprodukt, czy też gwarancja unikatowości produktu.

Zrób wstępny plan działania

Nie chodzi mi tutaj abyś od razu pisał pełny biznesplan, chociaż takowy i tak trzeba będzie zrobić, ale mniej więcej odpowiedział sobie na parę naprawdę ważnych pytań:

Jaki jest Twój produkt, co chcesz zaoferować klientom?

Pamiętaj że oferujesz produkt dla kogoś, nie dla siebie. Twój produkt musi być odpowiedzią na czyjeś zapotrzebowanie

Złota zasada marketingu brzmi: Sprzedaj problem który rozwiązujesz, a nie produkt który posiadasz.

Kim jest Twój potencjalny klient, czym się zajmuje, ile ma lat, jakie ma wykształcenie? 

Gdy odpowiesz sobie na te pytania i stworzysz sobie personę Twojego klienta, wówczas będziesz wiedział, w jaki sposób do niego trafić.

Jaki jest cel Twojej firmy, co chcesz osiągnąć i w jakim czasie? 

Są one podstawą funkcjonowania przedsiębiorstw, dzięki którym klaruje się obraz drogi, jaką trzeba podążać, by coś osiągnąć. Określanie celów w firmie jest niezwykle ważne dla zachowania sensu jej tworzenia i aktywnego działania na rynku. 

Sprawdź jakie masz fundusze

Nie oszukujmy się, praktycznie każde rozpoczęcie działalności wiąże się z koniecznością posiadania pewnego – mniejszego lub większego, kapitału początkowego. Przyjrzyj się swoim finansom, policz jaką kwotą dysponujesz a ile musisz włożyć na start. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną koniecznie dowiedz się o możliwość dotacji z Urzędu Pracy. Oprócz dotacji z Urzędu Pracy możesz poszukać innego wsparcia fundusz unijnych. Znajdziesz je tutaj.

Pamiętaj również o tym, iż nie od razu będziesz uzyskiwać dochody, budowanie swojej marki i zdobycie klientów wymaga trochę pracy i czasu, pomyśl więc o pewnej “poduszce finansowej”, która pozwoli Ci utrzymać się przez pewien czas, lub w chwilach kryzysu zapewni Ci środki pozwalające na utrzymanie.

Jaką formę działalności na początek chciałbyś założyć

Większość z ok, 2,5 mln prowadzonych w naszym kraju firm, to jednoosobowe działalności gospodarcze. Od 30 kwietnia 2018r. istnieje możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej. Polega ona na prowadzeniu handlu lub świadczeniu usług bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Z tego udogodnienia mogą skorzystać osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w biznesie bez dodatkowych zobowiązań wobec fiskusa czy ZUS-u. Osoby te nie mogą wykonywać działalności w spółce, a ponadto w ciągu ostatnich pięciu lat (60 miesięcy) nie prowadziły firmy. Oprócz tego warunkiem prowadzenia tego typu działalności jest wysokość osiąganego przychodu, która miesięcznie nie może przekroczyć 50 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W roku 2022 minimalne wynagrodzenie za pracę zostało ustalone na kwotę 3010zł brutto. Więcej na temat NDG możecie przeczytać TUTAJ.

Ale oczywiście do wyboru masz jeszcze wiele innych rodzajów działalności jak spółka z ograniczona odpowiedzialnością, spółka jawna, spółka komandytowa itd. Pamiętaj też, że od formy prowadzenia działalności zależy również forma opodatkowania. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepsze.


Wiesz już jakie pierwsze kroki musisz wykonać w celu założenia własnego biznesu. Niestety założenie a następnie prowadzenie swojej firmy wymaga dużo pracy, planowania, strategii. Tu masz tego przedsmak. 

Dla ułatwienia zadania przygotowałam dla Ciebie darmowy workbook, który po kolei przeprowadzi Cię przez poszczególne kroki omawiane powyżej. Wystarczy, że zapiszesz się na mój newsletter.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top