Obecnie mamy wiele możliwości komunikacji z naszą społecznością. Są to posty, wpisy na blogu, krótkie filmiki zwane rolkami czy też shorts’ami, dłuższe filmiki video, czy LIVE’y. A czym jest podcast?
PODCAST – co to jest?
To jedna z form komunikacji z Twoją społecznością. Według definicji z Wikipedii jest to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem techniki RSS. Przełóżmy to jednak na nieco bardziej zrozumiały język. Podcast to swego rodzaju audycja regularnie publikowana na specjalnie do tego przeznaczonych platformach. Słuchacz może pobrać interesujący go odcinek lub słuchać go online. Często w podcaście biorą udział różni goście i wówczas przybiera on formę wywiadu. Podcasty mogą mieć przeróżną tematykę, biznesową, edukacyjną, rozwojową, rozrywkową… Tak naprawdę tematyka nie ma ograniczeń. Jeżeli podcast nagrywany jest w formie wideo wówczas mówimy o widoeocaście.
W Polsce najbardziej popularną aplikacją, w której znajdziesz wiele różnych podcastów jest SPOTIFY.
Co jest nam potrzebne do publikacji podcastów
Jeżeli chciałbyś zająć się tą formą komunikacji ze swoją społecznością, to na początek nie potrzebujesz zbyt wiele. Wystarczy tak naprawdę dobry telefon, komputer, program do składania podcastów i konto na platformie służącej do publikacji audycji. Natomiast jeżeli myślisz o podcaście na poważnie, to oczywiście z czasem potrzebny będzie nieco bardziej specjalistyczny sprzęt.
Czego potrzebujemy do nagrania podcastu?
Telefon
Na początek telefon może nam służyć zarówno jako mikrofon, jak i urządzenie do rejestrowania/nagrywania audycji. Musimy pamiętać jednak o tym, że mówienie bezpośrednio do telefonu, może powodować, że dźwięki będą niezbyt dobre. Należy trzymać telefon odpowiednio, można założyć na niego np. czapkę, czy skarpetę, spróbuj również użyć słuchawek z mikrofonem. Najlepiej zrobić kilka, kilkanaście prób nagrywania dźwięku, w różnych wariantach, w różnych miejscach, aby znaleźć odpowiedni dla nas – dla naszego telefonu sposób. Gdy już wiesz, jak nagrywać dźwięk swoim telefonem, aby był on najlepszy, to dopiero wówczas możesz przystąpić do nagrywania swojego pierwszego odcinka podcastu.
Mikrofon
Mikrofon to urządzenie, które jest dedykowane specjalnie do zbierania/nagrywania dźwięku. Gdy już będziemy chcieli zainwestować w profesjonalny sprzęt, wówczas możemy kupić mikrofon pojemnościowy lub dynamiczny. Jeżeli nie masz specjalnego, wygłuszonego pomieszczenia do nagrywania podcastów, wówczas najlepszy do tego będzie mikrofon dynamiczny. A dlaczego? A no dlatego, że mikrofony dynamiczne nie rejestrują wszystkiego tego, co słychać w tle. Mikrofon pojemnościowy nagrywa wszystkie dźwięki, które odbijają się od biurka, ściany, czy sufitu.
Rejestrator
Jeżeli chodzi o rejestratory dźwięku, to oczywiście takimi bezpłatnymi oprócz telefonu będą komputer, czy laptop. Ale są również specjalistyczne rejestratory, do których możesz podłączyć nawet kilka mikrofonów. Jest to szczególnie przydatne, gdy przeprowadzamy wywiad. Niestety przy specjalistycznym rejestratorze trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-2000 zł.
Program do składania podcastu
Program taki służy nam do wycinania niepotrzebnych momentów ciszy, czy też pomyłek. Możesz dodać w nich również jakieś intro na początku czy na końcu odcinka, które będzie charakteryzowało Twoją markę. W internecie dostępne są zarówno programy płatne jak i darmowe. Dość prostym i intuicyjnym programem jest AUDACITY. Choć chyba bardziej popularny jest program DaVinci Resolve, który ma nieco więcej możliwości. Ja obsługując swoich klientów, najczęściej korzystam jednak z Audacity. Dla składu standardowego podcastu jest on moim zdaniem wystarczający.
Platforma do publikacji podcastu
Jak już mamy swój podcast, to teraz musimy go gdzieś opublikować/rozpowszechnić. Najbardziej popularna w Polsce jest aplikacja ANCHOR. Jej zaletą jest również to, iż możesz ją skonfigurować ze SPOTIFY oraz innymi platformami zajmującymi się dystrybucją podcastów. Wówczas po opublikowaniu podcastu w Anchor, automatycznie pojawia się on w tych platformach, które zostały przez Ciebie skonfigurowane.
Podcasty ostatnimi czasy stały się bardzo popularne w naszym kraju. Ich zaletą jest to, iż można ich słuchać jadąc do pracy, w kolejce do lekarza, czy chociażby gotując w kuchni. Warto zatem wykorzystać tę formę komunikacji z naszą społecznością.