Jak łączyć pracę na etacie z rozwojem własnego biznesu

Wiele osób decyduje się na założenie własnego biznesu pracując jednocześnie na etacie. Decydują się na to z wielu powodów: nie są pewni, czy ich biznes będzie trafiony, boją się porzucić jeszcze etat, czy też ich działalność nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby móc utrzymać się tylko z niej. Choć powody mogą być różne, to nie zmienia to faktu, iż jest to bardzo duże wyzwanie. Poza codziennymi obowiązkami służbowymi, domowymi, musisz znaleźć jeszcze czas na twoją własną działalność. Dlatego też podzielę się z Tobą kilkoma skutecznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć czas na rozwój swojego biznesu i efektywnie nim zarządzać.

Łączenie pracy na etacie z rozwojem własnego biznesu jest prawdziwym wyzwaniem. Znalezienie na to czasu i znalezienie równowagi, może wydawać się trudne, ale jest możliwe. Oto kilka wskazówek, które z pewnością Ci to ułatwią:

1. Stwórz swój plan dnia i priorytetyzuj zadania

Przede wszystkim musisz stworzyć swój codzienny plan dnia. Uwzględniaj w nim nie tylko obowiązki zawodowe, ale również wszelkie obowiązki domowe. Następnie ustal, które z tych zadań są dla Ciebie w danym dniu najważniejsze, abyś wiedziała na czym powinnaś się skoncentrować w pierwszej kolejności. Staraj się trzymać tego planu, ale też nie popadaj w paranoję. Staraj się być elastyczna w razie nieprzewidzianych sytuacji. Dobrym sposobem jest pozostawienie sobie w swoim planie dnia czasu “wolnego”, który możesz w razie konieczności wykorzystać w nieprzewidzianych sytuacjach.

2. Wykorzystuj skuteczne narzędzia do zarządzania czasem

Współczesna technologia wychodzi nam naprzeciw i oferuje nam wiele narzędzi, pomocnych w naszym codziennym życiu. Pomocnych w organizacji naszego czasu. Mówię tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju aplikacjach do zarządzania zadaniami, która pozwoli Ci śledzić postępy i przypominać o terminach. A jeżeli nie po drodze Ci z technologią, możesz użyć do organizacji swoich codziennych obowiązków, zwykłego tradycyjnego planera, czy też kalendarza. Ja osobiście wolę mieć pod ręką swój papierowy kalendarz, w którym notuję wszystko. Począwszy od zaplanowanych na dany dzień posiłków, poprzez zadania zawodowe, domowe, a nawet wyznaczone na dany tydzień, czy miesiąc cele.

3. Pracuj strategicznie

Wiąże się to nieco z omawianą już wcześniej priorytetyzacją zadań. Podziel swoje zadania na mniejsze, łatwiejsze i te trudniejsze, bardziej skomplikowane, czasochłonne. Następnie możesz albo zacząć od tych łatwiejszych, szybszych zadań, albo od razu zabrać się za wykonywanie tych “grubszych” spraw. Ważne, abyś skupiła się na jednym zadaniu na raz, unikając rozpraszaczy. Wyznacz sobie również określony ramami czasowymi moment w ciągu dnia, w którym poświęcisz się tylko i wyłącznie swojemu biznesowi. Może to być np. 1h dziennie rano przed rozpoczęciem pracy na etacie. Możesz również przeznaczyć na to kilka godzin w ciągu weekendu. Wybór należy do Ciebie, ale ważne, abyś miała taki czas dla swojego biznesu zaplanowany i się go bezwzględnie trzymała!

Pobierz darmowego e-booka:
Zyskaj kontrolę nad swoim czasem i zacznij budować swoje marzenia już dziś!

4. Deleguj zadania i korzystaj z pomocy innych

Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli masz obowiązki domowe, które mogą być wykonywane przez innych członków rodziny, deleguj je. To samo tyczy się Twojego biznesu. Jeżeli nie radzisz sobie z czymś, nie marnuj na to czasu i swoich sił. Znajdź osobę, która się na tym zna i zrobi to za Ciebie. Wiem, że na początku prowadzenia własnej działalności człowiek liczy się z każdą wydaną złotówką i uważa, że sam sobie ze wszystkim poradzi. Jednak nie możesz znać się na wszystkim. Będziesz nad danym zadaniem siedziała nocami, próbując zrozumieć jak je wykonać, buszując po internecie, You Tubie i innych źródłach, szukając rozwiązania. A koniec końców efekt tego może i tak okazać się niewystarczający i zmuszona będziesz mimo wszystko zlecić to specjaliście.

5. Wykorzystuj efektywnie wolne chwile

Nie marnuj swojego cennego czasu. Wykorzystuj wolne chwile, na przykład podczas jazdy samochodem do pracy, słuchaj audiobooków lub podcastów, które pomogą Ci rozwinąć swój biznes. Jeżeli podróżujesz środkami komunikacji miejskiej, możesz ten czas poświęcić na zaplanowanie chociażby swoich treści na social media. A czekając np. w kolejce do lekarza, możesz zaplanować strategię swojej firmy. 

6. Ustal realistyczne cele i celebruj swoje sukcesy

Określ cele, jakie chcesz osiągnąć w swoim biznesie. Niech to będą cele na dany tydzień, dany miesiąc, kwartał, rok. Pamiętaj jednak, aby były one realne do wykonania.  A kiedy osiągniesz mniejszy cel, świętuj to osiągnięcie i celebruj swój sukcesy. To pomoże Ci utrzymać motywację i kontynuować rozwijanie swojego biznesu.

Efektywne zarządzanie swoim czasem i znalezienie równowagi między pracą na etacie, obowiązkami domowymi a rozwojem własnego biznesu może być trudne. Jednak jest to możliwe do osiągnięcia. Kluczem do sukcesu jest skuteczne zarządzanie czasem, planowanie i wykorzystywanie dostępnych narzędzi oraz umiejętne delegowanie zadań. Pamiętaj, że znalezienie czasu na rozwój biznesu wymaga konsekwencji i poświęcenia, ale Twoje starania przyniosą efekty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top