4 rzeczy, które musisz rozważyć zanim założysz własną firmę

Marzysz o założeniu własnej firmy? Chcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem, żyć na swoich warunkach? Masz już nawet pomysł, na swój biznes? To super! Ale zanim zdecydujesz się na ten ruch, są 4 rzeczy, nad którymi powinieneś się zastanowić.

Niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiasz się nad tym jaki biznes założyć, czy masz już jakiś pomysł na własną firmę, to ważne jest, aby się nie spieszyć i przemyśleć wszystko dokładnie, pod każdym kątem. Czy wiesz, że 1 na 5 firm upada w ciągu pierwszego roku? Przemyślenie wszystkiego i ułożenie planu działania zwiększy Twoje szanse na powodzenie w świecie biznesu.

Oto cztery rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zanim założysz własną firmę.

Cele

Nie wystarczy założyć firmę dlatego, że chcesz. Musisz wiedzieć, dlaczego to robisz. Robisz to dlatego, że chcesz poczuć niezależność zawodową, mieć satysfakcjonujące Cię dochody, elastyczny czas pracy, a może masz jakąś misję i chcesz przekazać coś innym? Nie ma znaczenia co to jest. Ważne, abyś był przed sobą szczery i miał świadomość celu, jaki chcesz osiągnąć. Poświęć więc odrobinę czasu na określenie swoich celów biznesowych. Kiedy masz jasno określony cel, masz o wiele większe szanse, że go osiągniesz.

Wzmożona praca

Prowadzenie dochodowego biznesu to nie tylko same przyjemności, nawet jeśli Twoim biznesem jest Twoje hobby, pasja. Prowadzenie własnej działalności, szczególnie na początku, wymagać od Ciebie będzie ciężkiej pracy. Musisz być gotowy na długie godziny pracy, wysyłanie e-maili do późna w nocy i wstawanie wcześnie każdego dnia, nawet w weekendy. Równowaga między Twoim życiem zawodowym a prywatnym może zostać zachwiana. Niestety jest to element, którego nie da się pominąć, przynajmniej do czasu, aż Twój biznes się rozkręci. Pamiętaj jednak, to co dobre w życiu nigdy nie przychodziło łatwo.

Technikalia

Jako przedsiębiorca będziesz musiał nauczyć się wielu nowych umiejętności. Twoje obowiązki będą obejmować wiele czynności – od sprzedaży i marketingu, po księgowość i wsparcie IT. Zanim rozpoczniesz działania zmierzające do założenia własnej firmy, dobrze jest, chociaż w niewielkim stopniu, posiąść niezbędne umiejętności. Zapoznaj się z takimi rzeczami, jak chociażby tworzenie strategii marketingowej w mediach społecznościowych i ich obsługa. Przydatna jest również obsługa programu graficznego, który pomoże Ci tworzyć grafiki do twoich portali społecznościowych, czy na stronę www. Bardzo dobrym i chyba na tą chwilę najbardziej popularnym narzędziem do grafik jest CANVA. Więcej na jej temat możesz przeczytać TUTAJ. Pamiętaj – wiedza musi poprzedzać działanie.

Poduszka finansowa

Każdy biznes, będzie wymagał od Ciebie jakiegoś wkładu finansowego na początku. Oprócz tego, jeżeli zamierzasz od razu rozpocząć od rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz liczyć się z obowiązkowymi comiesięcznymi płatnościami na rzecz ZUS-u – zależą one od formy działalności, jaką zdecydujesz się podjąć. Więcej na temat możliwych form działalności na start, możesz przeczytać TUTAJ. Niestety minie trochę czasu, zanim Twój biznes zacznie przynosić dochody. Warto zatem zanim założysz własną firmę, utworzyć sobie na początek tzw. poduszkę finansową. Mówi się, iż optymalną wysokością poduszki finansowej jest kwota, która umożliwi funkcjonowanie Twojej firmy przez okres 6 miesięcy. Policz zatem wszystko dokładnie, jaka kwota będzie Ci potrzebna na start i na pierwsze miesiąca działalności. Następnie postaraj się zgromadzić fundusze. Wiedz, że istnieją możliwości ubiegania się o różnego rodzaju dotacje z UE na start działalności, czy też dofinansowania z PUP. Trochę mniej popularne są Startup’y. Już wkrótce pojawi się u mnie Seria wywiadów ze specjalistami w tym temacie. Aby tego nie przegapić, zapisz się na mojego Newslettera, a jako pierwszy zostaniesz o tym poinformowany.

Tak oto doszliśmy do końca 4 rzeczy, które musisz rozważyć zanim założysz własną firmę. Nie piszę o nich, aby Cię zniechęcić do zakładania własnego biznesu, ale po to, aby Ci uświadomić, z czym to się wiąże i co zrobić, aby nie zamknąć swojej firmy równie szybko, jak ją otworzysz. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top