Rok 2024 – zmiany przepisów, które musi znać każdy przedsiębiorca.

Chyba już wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że na początku każdego roku kalendarzowego wchodzą w życie nowe przepisy, bądź też zmieniane są już te obowiązujące. Bycie przedsiębiorcą obliguje nas do tego, aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, które nas dotyczą. Nie wystarczy zrzucić wszystkiego na barki naszej księgowości. Bycie przedsiębiorcą to świadomość i odpowiedzialność, której nie można zlekceważyć. Środowisko biznesowe ewoluuje, a my musimy dostosowywać się do nowych realiów, aby nie tylko przetrwać, ale także rozwijać naszą działalność.
Choć zmiany przepisów dotyczących przedsiębiorców jakie miały miejsce w roku 2024 są dość liczne, to w tym artykule chciałabym zająć się tymi, które mogą mieć znaczenie dla osoby będącej na początku swojej działalności.

W roku 2024, podobnie jak w 2023, wzrost wynagrodzenia minimalnego ma miejsce dwukrotnie. Pierwszy wzrost dotyczy okresu od 1 stycznia do 30 czerwca i wówczas wynagrodzenie minimalne wynosić będzie 4242 zł brutto. Kolejny wzrost – do kwoty 4300 zł, nastąpi 1 lipca i obowiązywać będzie do 31 grudnia 2024r.  

Zapewne zastanawiasz się, jakie znaczenie ma wzrost wynagrodzenia minimalnego dla osoby zakładającej, bądź też prowadzącej już swoją działalność. Już lecę z wyjaśnieniami. 

Wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego, rośnie limitu przychodów w działalności nierejestrowanej. Nadal wynosi on 75% wynagrodzenia minimalnego. Zatem w okresie od 1 lipca do 30  czerwca 2024, limit przychodów dla NDG wynosić będzie 3181,50 zł. Zaś od 1 lipca do 31 grudnia 2024r. wzrośnie on do kwoty 3225 zł. Więcej na temat działalności nierejestrowanej możesz przeczytać TUTAJ.

Kolejnym elementem, na jaki ma wpływ wynagrodzenie minimalne, jest wysokość składek na ZUS dla osób, które korzystają z ulgi MAŁY ZUS. Jeżeli korzystasz ze składki preferencyjnej MAŁY ZUS, to wiesz, że podstawą jej wyliczenia jest 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego brutto. Zatem wzrost tego wynagrodzenia powoduje wzrost składek na ubezpieczenie społeczne. I tak w I półroczu 2024r. na składki ZUS zapłacimy 402,65 zł (bez składki zdrowotnej). Natomiast w II półroczu 2024r. wyniosą one 408,16 zł (bez składki zdrowotnej).

Jest to nowa danina, jaka obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2024r. Jest to opłata za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Tak de facto, to opłatę tę będą pobierać przedsiębiorcy od konsumentów. W dużej mierze dotyczyć to będzie branży gastronomicznej i handlowej. Chodzi tu przede wszystkim o jednorazowe opakowania na żywność, foliówki itp. Podatek ten wprowadzono po to, aby ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych, które coraz bardziej zaśmiecają naszą planetę. Choć opłata ta dotknie również i mnie, to jestem jak najbardziej za jej wprowadzeniem. Ogrom plastiku nas zalewa. Być może spowoduje ona, iż ludzie dwa razy się zastanowią, zanim kupią reklamówkę w sklepie. Ale to moje prywatne zdanie. 

Temat podatku od plastiku jest dość szeroki i nieco skomplikowany, dlatego jeżeli chciałabyś w tym temacie dowiedzieć się nieco więcej, to odsyłam Cię do artykułu w portalu Poradnik Przedsiębiorcy

To system, który w niedalekiej przyszłości będzie obowiązywał wszystkich przedsiębiorców. Jest to ogólnokrajowy program teleinformatyczny wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. To w tym systemie przedsiębiorcy będą musieli wystawiać swoje faktury. 

Zacznie on obowiązywać w dwóch terminach:

  • od 1 lipca 2024r. – podatnicy zgłoszeni do VAT-u
  • od 1 stycznia 2025r. – pozostali przedsiębiorcy.

Zatem, jeżeli Twój biznes wymaga tego, aby zgłosić go do VAT, bądź już jesteś zgłoszona, musisz przygotować się na jego wprowadzenie w swojej firmie. Wiąże się to z zalogowaniem do systemu, uwierzytelnieniem swojej osoby oraz ewentualnym upoważnieniem osoby trzeciej do wystawiania faktur np. Twojej księgowej, czy innego pracownika biura rachunkowego.

Jeżeli korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT, to masz jeszcze trochę czasu na zaznajomienie się z tym systemem. Docelowo od 2025r. mają korzystać z niego wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci na NDG. Oczywiście przed nami jeszcze cały rok 2024 i pewne rzeczy mogą ulec zmianie, ale warto śledzić ten temat.

Podsumowując, rok 2024 przynosi szereg istotnych zmian dla przedsiębiorców, które warto śledzić i zrozumieć, aby skutecznie zarządzać własnym biznesem. Wzrost wynagrodzenia minimalnego, podniesienie limitu przychodów w NDG, podatek od plastiku oraz obowiązek korzystania z KSeF, to tylko niektóre z kwestii, które będą miały wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Warto być gotową na te zmiany, wykorzystać je do własnego rozwoju, i pamiętać, że bycie przedsiębiorcą to nie tylko prowadzenie biznesu, ale również stałe dążenie do samodoskonalenia i adaptacji do nowych wyzwań. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top