Podsumuj rok i zaplanuj nowy – 5 kroków do sukcesu

Zbliża się koniec roku 2023 i nadszedł czas, aby podsumować, co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 miesięcy, oraz zaplanować, co chcemy zrobić w nadchodzącym roku 2024. Podsumowanie roku i wyznaczenie sobie celów na kolejny Nowy Rok, to fundamentalne etapy dla każdego, kto pragnie wzrostu i rozwoju, zwłaszcza w biznesie online. Choć oczywiście nie tylko. 

W tym wpisie podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat tego, dlaczego ważne jest, aby przeanalizować nasze osiągnięcia w starym roku i postawić sobie kolejne cele. Dam Ci również kilka wskazówek na temat tego, jak te cele realizować.

Podsumowanie roku to więcej niż tylko spisanie swoich osiągnięć i porażek. To moment refleksji, w którym oceniasz, co udało Ci się zrobić, a co nie, co sprawiło Ci radość, a co smutek, co było łatwe, a co trudne, co było wartościowe, a co nie. Podsumowanie roku pomaga również docenić nasze sukcesy i wciągnąć wnioski z porażek. 

Zaś stawianie sobie celów na nowy rok oraz planowanie ich realizacji, pozwali Ci określić, co chcesz osiągnąć, co chcesz zmienić, czego chcesz się nauczyć, co chcesz zrobić dla siebie i dla innych. To strategia, która umożliwi Ci skoncentrowanie się na konkretnych kierunkach Twojego rozwoju, a także zmotywuje do działania. Pomoże Ci również zorganizować się i śledzić postępy.

Gdy kilka dni temu usiadłam wieczorem w spokoju i zaczęłam podsumowywać rok 2023, to poczułam pewne rozczarowanie. Wiem, że niektórych celów nie udało mi się osiągnąć. Niektóre rzeczy odpuściłam sobie. Ale nie był to rok samych porażek 🙂 Wiele również osiągnęłam. Wydałam swojego e-booka wspólnie z Justyną Broniecką z marki  ZUS to nie MUS. Nauczyłam się mnóstwa różnych rzeczy, ukończyłam wiele szkoleń. Poznałam też wspaniałe przedsiębiorcze kobiety i nawiązałam mnóstwo współprac i kontaktów biznesowych. 

Dzięki temu rachunkowi sumienia, wiem nad czym muszę popracować. Wiem co muszę zmienić. Wiem gdzie i jakie błędy popełniłam. Teraz czas wyciągnąć z nich wnioski i dalej iść do przodu. Po zdobywanie kolejnych celów, które już w moim przypadku są postawione i zaplanowane.

Postawienie sobie celów na rok 2024 nie jest trudne, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad:

Krok 1 – Rozpocznij od wizji:

Wyobraź sobie, jak chcesz, aby wyglądał Twój biznes, Twoje życie zawodowe za rok. To właśnie ta wizja będzie Twoim przewodnikiem w formułowaniu konkretnych celów.

Krok 2 – Postaw konkretne i mierzalne cele:

Cele powinny być jasne, precyzyjne i możliwe do zmierzenia. Określ, co dokładnie chcesz osiągnąć i w jaki sposób będziesz to mierzyć. Na przykład, zamiast powiedzieć “chcę być szczęśliwa”, powiedz “chcę zbudować swój własny biznes, który da mi dodatkowy dochód, a w przyszłości pozwoli porzucić pracę na etacie”.

Krok 3 – Stwórz realistyczny plan:

Postaw sobie osiągalne cele, które są możliwe do zrealizowania. Następnie opracuj kroki, które doprowadzą Cię do osiągnięcia tych celów. Pamiętaj, aby Twój plan był realistyczny i dostosowany do Twoich możliwości. Na przykład, zamiast zaplanować, że za rok będziesz osiągać miesięczne dochody w wysokości 500 000 zł z Twojego dopiero otwieranego biznesu, postanów sobie, że na koniec roku chcesz osiągać dochód miesięczny w Twojej firmie rzędu 6 000 zł.

Krok 4 – Cele powinny być istotne:

Pamiętaj, aby cele, które sobie stawiasz, były dla Ciebie ważne. Niech będą zgodne z Twoimi wartościami i pasjami. Jeżeli nie będzie Ci bardzo zależało na osiągnięciu tych celów, to szybko zrezygnujesz z ich realizacji. 

Krok 5 – Terminy realizacji:

Wyznacz sobie terminy realizacji poszczególnych celów. Ustal sobie cel główny na koniec roku 2024, a następnie podziel go na mniejsze kroki, które pozwolą Ci osiągnąć cel główny. Każdemu z tych kroków wyznacz konkretny termin na realizację. Pamiętając oczywiście o tym, aby ich realizacja była dla Ciebie możliwa. Mierz siły na zamiary

Realizacja celów i trzymanie się planu nie jest łatwe, ale jest możliwe dzięki:

Dyscyplinie i regularności

Staraj się codziennie wysupłać chociażby 1h czasu, który poświęcisz na realizację wybranego celu. Wiem, że nie jest to łatwe, szczególnie pracując na etacie, wychowując dzieci i jeszcze rozwijając własny biznes. To wymagać będzie od Ciebie dużo samozaparcia i dyscypliny, ale uwierz mi, że się opłaci.

Metoda małych kroków

To jest to, o czym wspomniałam już trochę wcześniej. Podziel swoje większe cele, na mniejsze kroki, które są łatwiejsze do wykonania i śledzenia. Na przykład, zamiast powiedzieć “chcę napisać e-booka”, powiedz “chcę napisać jeden rozdział e-booka w tygodniu”.

Śledzenie realizacji celów

Zapisuj swoje cele i poszczególne kroki. Możesz to robić w notatniku, kalendarzu lub aplikacji, która pomoże Ci się zorganizować i przypomni Ci o Twoich zadaniach. Ja osobiście uwielbiam papierowe planery. W tym roku zakupiłam aż dwa. Jeden poświęcony rozwojowi mojej marki, a drugi przeznaczony na zadania dla moich klientek. Używam również aplikacji Trello, którą bardzo Ci polecam. Możesz skorzystać także z powszechnego kalendarza Google.

Bądź wytrwała

Nie poddawaj się po porażkach i nie krytykuj się za każdy błąd. Jeśli nie udało Ci się zrobić czegoś w terminie, to nie porzucaj od razu realizacji tego zadania, czy nawet całego celu. Odczekaj 1-2 dni, zresetuj się, zrób dla siebie coś miłego i spróbuj od nowa. Nie mów sobie “jestem beznadziejna”, “na pewno mi się nie uda, więc nie ma sensu dalej tego robić”. W biznesie i w życiu bardzo często jest tak, że aby zrobić krok do przodu, należy czasami zrobić dwa kroki wstecz.

Moja rada:

Powieś sobie w widocznym dla siebie miejscu kartkę ze swoim celem głównym. Napisz również, dlaczego chcesz go osiągnąć i co on Ci da. 

Nie rób z siebie Zosi Samosi

Szukaj wsparcia i pomocy u innych ludzi, którzy mają podobne cele lub mogą Cię zmotywować i zachęcić. Internet daje teraz ogromne możliwości. A kontakt z osobą, która zmaga lub zmagała się z podobnymi problemami, daje naprawdę wiele. Często nasi bliscy nie rozumieją nas. Gdy ja zakomunikowałam swoim bliskim, że nie chcę wracać do pracy na etacie, tylko chcę zostać Wirtualną Asystentką, to zewsząd posypały się protesty i “dobre rady”. Jedynie dzieci mnie wspierały w moich działaniach i cały czas mi powtarzały, że jeżeli ja będę szczęśliwa, to i one będą. 

Ty również porozmawiaj ze swoją rodziną. Powiedz im, jak bardzo zależy Ci na tym, aby osiągnąć ten cel i poproś ich, aby Ci w tym pomogli. Niech np. mąż z dziećmi chociaż dwa razy w tygodniu przygotuje obiad. Dzieci możesz zaangażować do pomocy przy sprzątaniu domu itp. Wspólnie usiądźcie i pomyślcie, jak można to zorganizować.

Podsumowanie roku i planowanie celów na nowy rok to kluczowe etapy w drodze do sukcesu w rozwoju osobistym i w biznesie online. To nie tylko okazja do refleksji, ale także fundament dla przyszłych działań. Niech więc podsumowanie będzie dla Ciebie inspiracją, a cele na kolejny rok – motorem do działania! Aby było Ci łatwiej, przygotowałam dla Ciebie bezpłatny workbook, który pomoże Ci zrobić Twój własny “rachunek sumienia” oraz wyznaczyć sobie cele w nadchodzącym 2024 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top