NDG – jak uniknąć kar za przekroczenie Limitu przychodów?

Często przed podjęciem decyzji o założeniu własnego biznesu powstrzymuje Cię obawa, czy Twój pomysł będzie udany. Czy warto rejestrować firmę, jeśli nie masz pewności, czy przyniesie ona znaczący dochód? A może chciałbyś dorobić sobie do domowego budżetu, ale nie wiesz jak robić to legalnie? Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może być Nierejestrowana Działalność Gospodarcza, inaczej znana jako NDG.

NDG to dość “świeża” w Polsce forma działalności. Funkcjonuje u nas od 2019r. i reguluje ją ustawa Prawo przedsiębiorców. Prowadząc działalność nierejestrowaną nie musisz jej rejestrować w CEIDG, ani zgłaszać do urzędów. Nie musisz również płacić składek ZUS. To doskonałe rozwiązanie na początek własnej działalności lub legalne zarabianie dodatkowych pieniędzy. Więcej na temat działalności nierejestrowanej możesz przeczytać TUTAJ.

Jakie są warunki prowadzenia NDG?

Niestety, istnieją pewne ograniczenia, które musisz uwzględnić prowadząc tę formę działalności:

1. Limit przychodów

Jest to chyba najważniejszy i najbardziej problematyczny warunek prowadzenia NDG. Od 1 lipca 2023 roku limit przychodów, jaki można osiągać na działalności nierejestrowanej wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego, czyli obecnie 2700 zł. Oznacza to, że Twoje przychody nie mogą przekroczyć tej kwoty.

2. Nieprowadzenie działalności gospodarczej

Nie możesz prowadzić NDG, jeśli przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) prowadziłeś zarejestrowaną w CEIDG działalność gospodarczą.

3. Wymagane koncesje

Rodzaje działalności, które wymagają uzyskania koncesji, pozwoleń lub wpisu do rejestru działalności regulowanej, nie mogą być prowadzone jako NDG.

Przekroczenie limitu przychodów w NDG – co wtedy?

Przede wszystkim chciałabym zwrócić Twoją uwagę, iż mówiąc o limicie przychodów w NDG nie możemy mylić tego z dochodami. Przychód, jak sama nazwa wskazuje, to jest to, co do nas “przychodzi”. Gdy od tej kwoty odejmiemy koszty jakie ponieśliśmy prowadząc firmę, wówczas otrzymamy dochód.

Dołącz do naszej społeczności, aby na bieżąco otrzymywać cenne porady i informacje o biznesie online!

Zatem w sytuacji, gdy prowadząc NDG nasz przychód w danym miesiącu wyniesie 2750 zł, to już limit zostanie przekroczony (zgodnie z obowiązującymi limitami na październik 2023r.). Nie ma znaczenia fakt, iż nasze koszty wyniosły 2000 zł, czyli realnie zarobiliśmy jedynie 750 zł. 

Gdy zdarzy się taka sytuacja, że Twój przychód w danym miesiącu przekroczy dozwolony limit, wówczas masz 7 dni na zarejestrowanie swojej firmy w CEIDG. 

A co jeśli nastąpi przekroczenie limitu przychodów w NDG, a ja nie zarejestruję firmy?

Jeżeli nie dokonasz rejestracji firmy w określonym czasie, wówczas traktowany jesteś jak osoba, która nielegalnie prowadzi firmę. Grozi za to kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności. A to dopiero początek. O niezapłacone składki upomni się również ZUS. Urząd Skarbowy naliczy Ci podatek od nieujawnionych źródeł dochodu. Do tego mogą dojść również kary za ewentualnie niezapłacony podatek VAT. 

Dlatego też prowadząc NDG tak ważne jest właściwe i rzetelne ewidencjonowanie swoich przychodów. To pozwoli nam kontrolować, czy zbliżamy się już niebezpiecznie do naszego limitu, czy jeszcze nie. 

Jak zarejestrować swoją działalność gospodarczą?

Gdy Twój biznes rozwinie się na tyle, że zmuszony będziesz do rejestracji swojej firmy w CEID, wówczas możesz to zrobić na trzy sposoby:

1. Elektronicznie przez system CEIDG.

2. Osobiście, składając wniosek do urzędu.

3. Z pomocą bankowości elektronicznej.

W obecnych czasach rejestracja firmy może zająć Ci dosłownie 15 minut. Ale aby ten proces faktycznie przebiegł szybko i sprawnie, warto wcześniej przygotować sobie:

– dane osobowe

– numer PESEL 

– numer dowodu osobistego 

– adresy zamieszkania i prowadzenia działalności 

– nazwę firmy 

– numery PKD 

– numer konta bankowego

– numer NIP, jeśli już go posiadasz 

– dane pełnomocnika firmy, jeśli masz takowego.

Mimo pewnych ograniczeń wprowadzonych przez NDG, jest to korzystne rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć własny biznes. Dzięki dokładnemu monitorowaniu limitu przychodów, możesz prowadzić tę działalność bezterminowo, co daje elastyczność i szansę na rozwijanie swojej kariery przedsiębiorcy.

Pamiętaj, że każda decyzja biznesowa wymaga starannego rozważenia. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy, chętnie służę radą i wsparciem. Zostaw swoje pytania w komentarzu lub skontaktuj się ze mną mailowo i umów się na konsultacje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top