Identyfikacja wizualna Twojej marki – od czego zacząć?

Identyfikacja wizualna Twojej marki to część większej całości, jaką jest kreowanie własnej marki, czyli tzw. BRANDING. Dobrze przemyślana identyfikacja wizualna firmy pomaga w budowaniu jej tożsamości wśród klientów, zaufania, rozpoznawalności.

Pewnie, gdyby zapytać grono osób co kryje się za identyfikacją wizualną marki, zapewne większość z nich odpowiedziałaby logo, kolorystyka. Tak, to prawda. Są to pierwsze elementy, jakie przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o identyfikacji wizualnej firmy. Jednak to niewielka część tego, o co musimy zadbać tworząc nasz branding wizualny. Więcej na temat brandingu ogólnie, możesz przeczytać w moim wpisie, który znajdziesz TUTAJ. Bo warto wiedzieć, że branding to nie tylko identyfikacja wizualna.

Wszystko, co dostrzegasz w biznesie, należy dokładnie przemyśleć podczas jego tworzenia, aby zaprojektować odpowiednią tożsamość marki, która będzie skutecznie komunikować się z Twoją docelową grupą klientów.

Poświęć chwilę i zastanów się, w jakich miejscach masz kontakt ze swoimi klientami. Strony internetowe, media społecznościowe, urządzenia mobilne, marketing cyfrowy, marketing e-mailowy, podcasty, audiobooki, platformy streamingowe, opakowania Twoich produktów, szyldy, czy wystrój Twojego miejsca pracy, jeżeli oczywiście prowadzisz biznes również stacjonarnie. 

Nazwa firmy

Teraz pewnie myślisz sobie, ale co ma nazwa firmy do jej identyfikacji wizualnej? A no ma. Wybór niewłaściwej nazwy firmy może spowodować, że zostaniesz zapomniany, nie uda CI się wybić na rynku. Odpowiednia nazwa firmy – o ile nie budujesz jej na swoim imieniu i nazwisku, musi być ponadczasowa, prosta, łatwa do wymówienia, zapamiętania.

Dobrze dobrana nazwa firmy przykuwa uwagę klienta, wzmacnia markę, ułatwia BRANDING i świetnie wygląda w logo, sloganie, tekście, e-mailach, czy reklamach.

Czy wiesz, że dawniej firma GOOGLE nazywała się Backrub, a NIKE to dawniej było Blue Ribbon Sports. Rozumiesz teraz o co mi chodzi? Czy wyobrażasz sobie, aby łatwo było zapamiętać którąkolwiek z tych nazw? Jak wyglądałyby w logo tych firm?

Logo

Logo jest to graficzna forma przedstawienia symbolu oraz nazwy firmy czy organizacji, które stosuje się na materiałach drukowanych, reklamach, budynkach, pojazdach i innych przedmiotach związanych z identyfikacją wizualną firmy. Tak wygląda jego definicja. W praktyce logo może składać się z kilku elementów takich jak sygnet, logotyp, czy hasło firmowe tzw. tagline. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

Dobrze zaprojektowane logo powinno dawać Twoim klientom wyobrażenie o Twojej firmie. Pomyśl o swoim biznesie. Mogą to być produkty, które promujesz, lokalizacja, budynek, punkty orientacyjne lub architektura Twojego miejsca, aby znaleźć unikalny pomysł na projekt logo. Powinno łączyć Twój kolor, formę i kształt. 

Zainwestowanie w niepowtarzalny projekt logo jest naprawdę ważne, ale wiedomo – to kosztuje. Lecz jeżeli jesteś dopiero na początku swojej drogi biznesowej możesz skorzystać z bezpłatnych szablonów do tworzenia logo, których bardzo dużo znajdziesz w Canvie. Więcej na temat CANVY możesz przeczytać TUTAJ. Nie utkwij jednak zbytnio w logo. Jeśli tworzysz je samodzielnie, postaw na wszechstronność i prostotę. W razie wątpliwości najlepsze jest proste. 

Typografia czyli czcionki (fonty)

Czcionki czy też fonty, odgrywają znaczącą rolę w tożsamości marki. Wśród najbardziej popularnych kategorii czcionek możemy wyróżnić:

Czcionki szeryfowe – są to klasyczne i unikalne znaki, które sięgają czasów rzymskich. Mają małe kotwice lub dodatkowe dodatki do liter i oferują oryginalność, zaufanie, dowodzenie i odrobinę zabawy, gdy są używane w marce. Są nimi np. Garamond, Palatino, Bodoni, czy Times New Roman, Play Fair

Przykład czcionki szeryfowej:

Czcionki bezszeryfowe – są przeciwieństwem czcionek szeryfowych, są bez dodatkowej kotwicy i oferują czyste, wydajne linie. Ich zastosowanie w identyfikacji wizerunku naszej marki pozwala tchnąć w nią nieco nowoczesności. Są nimi np. Calibri, Arial, Montserrat.

Przykład czcionki bezszeryfowej:

Czcionki skryptowe – to czcionki, które są smukłe, pociągające, pochylone. Przypominają pismo ręczne, czy też kaligraficzne. Ich zastosowanie to świetny sposób na złagodzenie przekazu marki. Decydując się jednak na zastosowanie w swojej identyfikacji wizualnej tego rodzaju czcionki, musisz sprawdzić najpierw, czy ma ona polskie litery. Niestety wiele czcionek tego rodzaju nie posiada polskich liter.

Przykład czcionki skryptowej:

Pamiętaj jednak, aby nie używać zbyt wielu czcionek. Jeżeli nie jesteś jeszcze pewny, jak ma wyglądać wizualizacja Twojej firmy, to skup się na 2 rodzajach czcionek (nagłówka i treści). Z czasem zobaczysz, czy wprowadzenie trzeciego rodzaju czcionki jest konieczne.

Kolorystyka

To chyba jeden z najbardziej oczywistych elementów identyfikacji wizualnej firmy. Kolorystyka, która przewodzi Twojej marce, musi nieść za sobą przekaz. Musi odzwierciedlać wartości, jakimi kieruje się Twoja firma.

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają emocjonalny wpływ na klientów oraz sposób, w jaki ludzie odnoszą się i postrzegają Twoją markę. I tak np. kolory czerwony i pomarańczowy są ekscytujące, pełne energii i pasji. Błękity i odcienie błękitu są ciepłe, skromne i godne zaufania. Czerń to wyrafinowanie, nowoczesność, klasyka itd. Więcej na temat tego, jak kolory oddziaływają na klientów, możesz przeczytać TUTAJ.

W przypadku kolorystyki tak samo jak w przypadku typografii (czcionek), nie można przesadzać z ilością kolorów. Na początek skup się na 2-3 przewodnich kolorach, które możesz ewentualnie uzupełnić kolorami neutralnymi jak szarość, beż, czy biel. Pamiętaj jednak aby zachować prostotę i czystość.

Kształt i formy

Niewiele osób wie, że kształty i formy, jakie stosujemy w identyfikacji wizualnej naszej firmy, w projektach graficznych, mają znaczenie. 

I tak linie pionowe kojarzą się z siłą, wyrafinowaniem i mocą, podczas gdy linie poziome reprezentują spokój, wyciszenie i miękkość.

Podobnie jest z kształtami. Zastosowane w projektach kształty z prostymi liniami, takie jak kwadraty, trójkąty i prostokąty, symbolizują stabilność, profesjonalizm, bezpieczeństwo i cel. W połączeniu z dynamicznymi kolorami przemówią do młodego pokolenia, które jest niezdecydowane.

Wróćmy jeszcze na chwilę do logo. Twoje logo powinno łączyć Twój kolor, formę, kształt, aby komunikować się, przemawiać i rezonować z klientami. 

Zdjęcia

W dzisiejszych czasach obraz odgrywa chyba nawet dużo większą rolę niż tekst. Pozwala odbiorcy już od razu na wstępie ocenić, czy to na co patrzy jest dla niego interesujące. 

Fotografie, których używasz do reprezentowania swojej firmy, są tak samo ważne, jak te wszystkie elementy, które wymieniłam powyżej. Obrazy, które udostępniasz, publikujesz, mogą albo zaprezentować Cię jako specjalistę, albo sprawić, że będziesz wyglądać na niedoświadczonego. 

Jeżeli Twoja działalność polega na sprzedaży produktów, warto zainwestować w fotografa, który zajmuje się fotografią produktową. Jeżeli Twoja marka jest marką opierającą się na Twojej osobie, warto zrobić sobie chociaż kilka zdjęć u profesjonalnego fotografa. No chyba że masz kogoś znajomego, kto zna się na fotografii i zrobi Ci dobre zdjęcia. Wiem, że na początek może Ci się wydawać to zbędnym wydatkiem, ale uwierz mi, że warto. 

Jeżeli obrazy czy też fotografie, które publikujesz, mają jedynie odzwierciedlać Twoje treści, możesz skorzystać z darmowych banków zdjęć, bądź też płatnych. Do najbardziej popularnych banków zdjęć, w których możesz bezpłatnie pobierać obrazy, czy nawet krótkie filmy wideo są: PEXELS, PIXABAY czy UNSPLASH. Zanim jednak opublikujesz zdjęcia stamtąd pobrane, zapoznaj się oczywiście z regulaminem korzystania z tych zdjęć.

Warto jeszcze wspomnieć tutaj o CANVIE – choć zdjęcia, które znajdują się w jej bibliotece, możesz wykorzystać jedynie do projektów. Nie możesz publikować “czystego” czy też “gołego” zdjęcia. W tym przypadku również warto zapoznać się z regulaminem korzystania z tej aplikacji. 

Spójność, spójność i jeszcze raz spójność

Ostatnią rzeczą, na którą chciałam zwrócić Twoją uwagę, jest spójność Twojej marki. Jak wspomniałam na początku tego artykułu, zastanów się, gdzie masz styczność ze swoim klientem i wszędzie tam stosuj te same elementy identyfikacji wizualnej Twojej firmy. Czy to jest strona internetowa, social media, podcasty, YouTube, e-maile, szyldy Twojego sklepu/pracowni itp. Niech we wszystkich tych miejscach będzie ta sama kolorystyka, te same czcionki, niech pojawia się Twoje logo w tym samym miejscu (np. w lewym górnym rogu) itd. Dlaczego? Wszystkie te elementy, o których wcześniej wspomniałam, cała identyfikacja wizualna Twojej marki powoduje nie tylko zdobycie zaufania Twoich klientów, nie tylko pokazanie cię w roli profesjonalisty i eksperta, ale również zapada Twoim klientom w pamięć.

Na koniec ostatnia rada: gdy ustalisz już wszystkie elementy swojej marki, warto przygotować sobie tzw. BRANDBOOK, czyli wszystkie informacje na temat Twojej firmy takie jak: misja, cel, wartości jakimi się kierujesz, opis grupy docelowej (potencjalnego klienta), kolorystyka, typografia, logo itd. Wszystkie te informacje zamieść w jednym dokumencie np. PDF (z łatwością wykonasz go w CANVIE). Wówczas w każdej chwili możesz do niego zajrzeć lub też z czasem, gdy zechcesz zlecić komuś wykonanie dla Ciebie chociażby kampanii reklamowej, będziesz miała już gotowe pod ręką wszystkie informacje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top