Działalność gospodarcza na etacie

Bardzo często, gdy decydujemy się na założenie własnej działalności, nie chcemy od razu porzucać zatrudnienia na etacie. Boimy się, że biznes nie wypali i zostaniemy bez własnej firmy i bez pracy. To bardzo słuszne podejście i bardzo ekonomiczne na początek działalności. Działalność gospodarcza na etacie ma wiele zalet. Zobacz jakich.

Zanim zdecydujesz się na działalność gospodarczą pracując jednocześnie na etacie

To, czy możesz prowadzić własną działalność, pracując na etacie, zależy często od tego, jaką pracę wykonujesz oraz na czym miałaby polegać Twoja działalność. Jeżeli Twoja firma miałaby wykonywać np. takie same usługi, co firma, w której jesteś zatrudniony, to może się okazać, iż nie będzie to możliwe. W wielu umowach o pracę znajduje się tzw. klauzula o zakazie konkurencji.  Jeżeli takiej klauzuli nie ma lub Twoja działalność jest zupełnie inna, to możesz założyć działalność gospodarczą i prowadzić firmę poza godzinami pracy.

Niemożność wykonywania działalności gospodarczej z jednoczesną pracą etatową może zdarzyć się również w przypadku urzędników państwowych. Wówczas bardzo często konieczna jest zgoda dyrektora generalnego danej jednostki. Musi on wyrazić zgodę na to, aby pracownik mógł poza godzinami pracy prowadzić działalność gospodarczą.

Co zyskasz prowadząc działalność gospodarczą na etacie?

Brak ZUS-u

Co do zasady każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak jeżeli Twój pracodawca odprowadza już za Ciebie składki na ubezpieczenie społeczne, wówczas prowadząc działalność gospodarczą Ty tego już ronić nie musisz. Pozostanie Ci jedynie opłacić składkę zdrowotną. Jej wysokość uzależnia się od wybranego przez nas sposobu opodatkowania

Chcesz być na informowany o ciekawych artykułach oraz bezpłatnych materiałach, które pomogą Ci założyć i rozwinąć biznes?

UWAGA!

Aby móc skorzystać z tego zwolnienia, Twój pracodawca musi odprowadzać składki ZUS od wynagrodzenia wynoszącego przynajmniej tyle, co minimalna krajowa. W roku 2023 w miesiącach od stycznia do końca czerwca jest to kwota 3480 zł brutto, natomiast od 1 lipca do 31 grudnia będzie to kwota 3600 zł brutto. Ponadto musisz wiedzieć, iż nie musi to być jeden pracodawca. Jeżeli zatrudniony jesteś np. u dwóch pracodawców, to liczy się suma Twojego wynagrodzenia u obu. 

Możliwość wyboru sposobu opodatkowania

O ile opłacania ZUS-u przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej jesteśmy w stanie uniknąć, o tyle opodatkowania już nie. Mamy jednak możliwość wyboru takiej formy, która będzie najlepiej odpowiadała prowadzonej przez nas działalności. Pracując na etacie, takiej możliwości nie mamy, podlegamy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, możemy wybrać podatek liniowy, na zasadach ogólny lub ryczałtowy.

Podatek na zasadach ogólnych – zwany również podatkiem wg skali lub progresywnym, uzależnia stawkę podatku od wysokości naszego dochodu. Do wysokości pierwszego progu dochodowego, czyli 120 000 zł, podatek wynosi 12%, po przekroczeniu tego progu, stawka podatkowa wzrasta do 32%. Przy tej formie opodatkowania warto mieć na uwadze, iż nasze dochody z umowy o pracę i z działalności sumują się. Istnieje wówczas bardzo duże ryzyko, iż przekroczymy pierwszy próg dochodowy.

Podatek liniowy wynosi 19% bez względu na wysokość osiąganych przez nas dochodów. W przypadku tej formy opodatkowania, stawkę podatku liczy się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty.

Podatek ryczałtowy ma różne stopy procentowe. Są one zależne od prowadzonej działalności. Są one naprawdę różne od 2% do 17%. To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tej formy opodatkowania to to, iż stawka podatku ryczałtowego liczona jest od przychodu, a nie od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty).

Zarówno przy podatku liniowym, jak i ryczałtowym nasze dochody z działalności nie sumują się z dochodami z tytułu wykonywanej na etacie pracy.

PAMIĘTAJ!

Wybór opodatkowania warto skonsultować ze specjalistą lub samemu dokładnie sobie wszystko przeliczyć, co bardziej będzie nam się opłacało.

Jak więc widzisz, prowadzenie działalności gospodarczej z jednoczesną pracą na etacie jest naprawdę korzystne. Zapewnia nam nie tylko profity finansowe (brak ZUS-u), ale również komfort psychiczny. W razie gdy nasz biznes niestety nie odniesie sukcesu, zawsze możemy zamknąć działalność i pozostać tylko na etacie. Pamiętaj jednak, iż z czasem, w miarę rozwoju swojej działalności, może okazać się, iż trzymanie “dwóch srok za ogon” jest zbyt wyczerpujące i będziesz musiał podjąć decyzję – etat, czy własna firma. Alternatywą dla działalności gospodarczej na etacie może być Nierejestrowana Działalność Gospodarcza, ale ona też rządzi się swoimi prawami. Więcej na jej temat możesz przeczytać TUTAJ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top