Czy warto założyć własną firmę?

Wiele osób marzy o własnym biznesie, lecz ciągle coś je powstrzymuje przed podjęciem decyzji. Wszędzie dokoła mówi się o szalejącej inflacji, o podwyżkach składek na ZUS, ciągłych zmianach przepisów na niekorzyść przedsiębiorców.  Czy zatem warto założyć własny biznes w tak niepewnym czasie? 

Dlaczego warto założyć własny biznes?

Jakiś czas temu na jednej z kobiecych grup facebookowych trafiłam na czyjeś pytanie “Dlaczego warto założyć biznes?”. Oto najczęstsze odpowiedzi:

“Elastyczne godziny pracy i brak szefa nad głową”

“Chciałam pracować na swoje marzenia, a nie na czyjeś”

“Chciałam mieć czas dla dzieci”

“Wolność w działaniu, realizacja własnych strategii, chęć wzięcia odpowiedzialności za swoje życie zawodowe”

“Chcę robić to, co lubię i zarabiać na tym, co lubię robić.”

“Własna firma jest dla mnie spełnienia marzenia z młodości. Zawsze chciałam mieć coś własnego”

“Dzięki własnej firmie odkryłam w sobie potencjał, a także mam dodatkowy dopływ gotówki i finalnie jestem niezależna od etatu”.

Powyższe wypowiedzi internautek mówią same za siebie. Te same argumenty przemawiały za moją decyzją o pracy na własny rachunek. Pragnęłam realizować swoje marzenia, pragnęłam rozwijać się i mieć dochód, który pozwoli mi zapewnić moim dzieciom spokojne życie. Decyzję o własnej działalności podjęłam w styczniu 2021, czyli tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie. Gdy zaczynałam, wszędzie dokoła słychać było o tym, jak trudny jest to obecnie czas dla przedsiębiorców. Lecz postanowiłam nie rezygnować. Dzisiaj z perspektywy czasu powiem Ci jedno – ŻAŁUJĘ, żałuję tego, iż nie zdecydowałam się na swój biznes wcześniej!

Co jeszcze przemawia za założeniem własnej działalności?

Dotacje i dofinansowania na rozpoczęcie działalności

Odkąd jesteśmy w UE rozpoczynający swoją działalność przedsiębiorcy, mogą ubiegać się o różne dotacje i dofinansowania. Oczywiście nie każdy je dostanie. Aby je otrzymać, trzeba spełnić różne wymogi, jednak warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje. Warto jednak podjąć próbę otrzymania takiej dotacji. Więcej na ich temat możecie przeczytać na stronie Funduszy Europejskich. Oprócz dotacji unijnych mamy jeszcze dofinansowania z Urzędów Pracy. Oczywiście kierowane są one do osób zarejestrowanych jako bezrobotne. 

Możliwość osiągania wysokich dochodów

Praca na etacie mocno ogranicza nasze możliwości zarobkowe. Oczywiście możemy dostać podwyżkę jedną, drugą, ale nigdy nie będzie to tyle, ile możesz zarobić pracując na własny rachunek. Jeżeli posiadasz umiejętności, które są wysoko cenione na rynku pracy i Twoja pensja nie należy do najniższych, to i tak wykorzystując te same umiejętności w swojej firmie, jesteś w stanie zarobić dużo więcej. Oczywiście, aby to osiągnąć potrzeba dużo pracy i determinacji, ale perspektywa zarabiania na Twoim biznesie kilka razy lepiej niż na etacie jest bardzo realna.

Łatwość założenia własnej działalności

W obecnych czasach, w dobie internetu założenie własnej działalności jest banalnie proste i możesz to zrobić niemalże bez wychodzenia z domu. Czasy, kiedy trzeba było wypełniać wnioski, biegać do różnych urzędów, są już za nami. Równie łatwe jest zamknięcie czy też zawieszenie działalności, gdyby taka konieczność nastąpiła. 

Jakie są zatem minusy prowadzenia własnej działalności?

Nie oszukujmy się, rozpoczęcie własnej działalności może być ekscytujące, ale nie jest to łatwe. Jest wiele ważnych decyzji do podjęcia. Prowadzenie własnej firmy to nie tylko zalety, o których wspomniałam wyżej. 

Wysokość składek ZUS

Obecne składki ZUS są tak wysokie, że mogą skutecznie zniechęcić do założenia własnej firmy. Wiele też słyszymy o tym, iż firmy zamykają się, bo nie stać ich na opłacenie właśnie tych zobowiązań. Warto jednak zauważyć, iż dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, Państwo przygotowało preferencyjne ulgi:

  • przez pierwsze 6 miesięcy płacimy jedynie składkę zdrowotną
  • przez kolejne 24 miesiące płacimy mały ZUS na preferencyjnych warunkach

Niestety po tym czasie przechodzimy już na tzw. duży ZUS, czyli opłacamy składki w pełnej wysokości. 

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że jeżeli pracujemy na etacie i chcemy otworzyć swoją działalność, to nie musimy od razu rezygnować z etatu. Możemy wypróbować swój pomysł na biznes pracując jednocześnie na etacie. W takiej sytuacji możemy skorzystać z nierejestrowanej działalności gospodarczej lub prowadzić działalność na etacie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w moim artykule Jaką formę działalności wybrać

Niepewność dochodów

Jest to chyba jeszcze większa wada niż omawiane wyżej składki na ZUS. Praca na etacie daje nam pewną stabilność naszego wynagrodzenia. W przypadku prowadzenia własnej firmy takiej pewności nie mamy. Jednego miesiąca możemy zarobić 10 000 zł, a następnego 100 zł, lub nawet mieć stratę. Praca na etacie nie jest jednak tak do końca pewna i stabilna – uświadomił nam to w szczególności czas pandemii. Jak zatem można poradzić sobie w tą niepewnością dochodów w naszej firmie. Przede wszystkim musisz dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi. Mam tu na myśli w szczególności budowanie swojej poduszki finansowej oraz mądre inwestowanie nadwyżki.  

Zawsze w naszej sytuacji polityczno-gospodarczej będzie coś, co będzie nas zniechęcało do założenia własnej firmy. Ale czy to faktyczne uzasadnione obawy, czy może tylko nasz strach przed podjęciem pewnego ryzyka? Biorąc pod uwagę powyższe zalety, jak i wady założenia własnej działalności, moim zdaniem mogę zaryzykować stwierdzenie, iż TAK, warto założyć własną firmę. 

PAMIĘTAJ! Każda godzina lub dzień, w którym poświęcasz się czemuś, co należy do ciebie, coraz bardziej zbliża cię do kontroli nad swoim życiem i okolicznościami mu towarzyszącymi.

Dlatego warto zaryzykować i dać z siebie wszystko. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top