WordPress – co to jest?

Decydując się na założenie własnej strony internetowej, oprócz wyboru hostingu oraz domeny, będziemy musieli podjąć również decyzję o wyborze odpowiedniego systemu tzw. CMS, w którym nasz strona będzie działała. Więcej na temat tego, czym jest hosting oraz domena, a także czym się kierować podczas ich wyboru, możesz przeczytać TUTAJ

Zacznijmy najpierw od tego czym jest CMS?

CMS czyli Content Management System, jest to system zarządzania treścią, za pomocą którego możemy zbudować naszą stronę internetową. Ten system pozwala nam nie tylko na budowę strony, ale również jej rozbudowę, czy też aktualizację. Zapewne myślisz, po co mi o tym wiedzieć, skoro i tam nie jestem w stanie sam/a zbudować strony internetowej. I tu się mylisz! Obecne CMS-y pozwalają na zbudowanie własnej strony internetowej bez znajomości programowania. Po prostu uzupełniasz wymagane pola, rejestrujesz domenę i dokonujesz w systemie wymaganych czynności, aby stronę wyświetlić w sieci. I to bez żadnych opłat. Twoim jedynym kosztem w przypadku samodzielnej budowy strony, będzie jedynie koszt hostingu i domeny. Jeżeli nie chcesz się zająć profesjonalnie programowaniem i budowaniem stron internetowych to przedstawione wyżej informacje są wystarczająceJ Musiałam jednak wyjaśnić Ci czym jest to pojęcie, bo zakładając własną stronę internetową, z pewnością się z nim spotkasz.

Jak jest najbardziej popularny system CMS w Polsce?

W Polsce jak i również na świecie najpopularniejszym systemem do tworzenia stron internetowych jest WORDPRESS. Aż 40% wszystkich stron internetowych jest na nim opartych! Korzystają z niego nie tylko małe strony np. blogowe, ale również duże rozbudowane platformy jak np. Microsoft, a nawet Biały Dom.

Korzystanie z niego jest naprawdę nieskomplikowane i nie wymaga od Ciebie wiedzy z zakresu programowania. Wystarczy tylko zainstalować go na swoim serwerze (hostingu) i gotowe. Możesz już zacząć dostosowywać go do własnego pomysłu na stronę internetową. Przejrzysty podział na sekcje sprawia, że praktycznie każdy odnajdzie się w nim bez problemu.

Instrukcje jak zainstalować WordPress znajdziesz na oficjalnej stronie wordpress.org.

Zalety systemu WORDPRESS

  • Jest powszechny i bezpłatny. Dzięki temu, w sieci znajdziesz masę filmików, poradników i kursów, które pomogą Ci w tworzeniu własnej strony internetowej.
  • Jest łatwy do zainstalowania. Wystarczy kierować się wskazówkami jakie znajdziesz na stronie  wordpress.org. Ponadto wielu dostawców hostingu w swojej ofercie posiada również usługę instalacji WordPressa za Ciebie.
  • W każdej chwili możesz rozbudować swoją stronę. System ten w swoich zasobach posiada liczne darmowe motywy (szablony strony internetowej). Możesz je modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb o dodatkowe funkcje za pomocą wielu dostępnych dodatkowych wtyczek (dodatków).
  • Przejrzysty wygląd i łatwy w obsłudze. Jak już wcześniej wspominałam, obsługa tego systemu naprawdę jest dość prosta i człowiek jest w stanie szybko załapać co i jak działa. 

Nie powiem, że ten system jest tak prosty, że nawet dziecko sobie z nim poradzi, bo tak nie jest, szczególnie dla osób, które kompletnie są nietechniczne jak ja to mówię. Jednak jego działanie jest na tyle proste, że można sobie w krótkim czasie przyswoić tą wiedzę. Jeżeli jeszcze wahasz się jednak, czy własna strona internetowa jest Ci w ogóle potrzebna, to zachęcam Cię do przeczytania TEGO artykuły.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top